Vaše názory a dotazy

Re: Jawa

Tyto stránky nejsou o cenách veteránů a já nejsem znalec. Cenu stanovíte podle uskutečněných prodejů na internetu za stejný stroj ve stejném stavu. S prodejem bych nespěchal a vůbec bych cenově nereagoval na nějaké poznámky typu "víte kolik mě bude stát renovace?"

'renovace chromu-niklu'

Dobrý den, předem vám chci poděkovat za sper stránky a sper rady.......mám po tatíkovi cz175 special (standart) a vškeré cromy jsou fuč, řidítka, překryt nádrže, páčky... na všem je pevrchová rez.. jak postupovqat, když chci motork zachovat původním stavu. obrousit na holý kov a 'nějak' zakonzervovat? děkji..

Re: 'renovace chromu-niklu'

Pokud je nikl, nebo chrom pryč a majitel chce "stříbrný" vzhled, pak je nejlepší hrubou rez co nejvíc mechanicky a zbytek chemicky odstranit. Vše je popsáno v textu. Nutno dbát na celkový soulad celku. Špatné je odstranit rez úplně na stroji se špatným lakem. Nesmí nic bít do očí. Konzervaci odrezených míst rovněž najdete v textu

Zmatnění niklu

Dobrý den,
mám anglické moto z roku 28. Bohužel nemám původní heft plynu a musel jsem pořídit nový, neb původní se sehnat prostě nedá. Problém ale je, že původní řidítka jsou v niklu v patině a heft plynu je v niklu novém lesklém. Otázka je, jakým způsobem lesklý nikl zmatnět, aby to tak moc nezvzbuzoval dojem nového dílu. Předem děkuji za jakoukoliv radu

Re: Zmatnění niklu

Zdravím. Aby Vám nikl zmatněl, můžete ho na čas ponořit např. do kyselého odrezovače s kyselinou fosforečnou. Dobu si určíte sám. Pokud se staré niklované díly touto metodou odrezují, nikl většinou zmatní, a musí se podle potřeby přeleštit.

Seal Fe

Dobrý den, pane Nováku, s velkým zájmem jsem si přečetl vaši stránku o restaurování starých strojů. Tento přístup je mi vemi blízký, sbírám poválečné čs.motocykly a původní stav je to, co si cením nejvíc. Děkuji za velmi přínosné informace.
Měl bych prosím dotaz k přípravku Seal Fe... Dočetl jsem se, že je vodou ředitelný. Já jsem se vodou ředitelným lakům zatím vždy vyhýbal, protože u původních dílů našich dvoutaktů je těžké perfektně odmastit - olej z výfuku, motoru, tlumičů atd. působil desítky let, proto preferuji syntetické barvy, které na odmaštění nejsou tolik citlivé. Jak moc pečlivě prosím musí být původní plechařina odmaštěná? Stačí pořádně vyčistit/vytřít hadrem s technickým benzinem, potírat štětcem technickým benzinem? (jde mi o plechařinu "zevnitř"). Z venku plánuji použít jiný jednodušší přístup (v podstatě jen konzervace voskem/olejem). Přípravek Seal Fe není zrovna levný, proto jsem se vás chtěl radši zeptat... Děkuji za váš názor a zkušenosti.
Přeji hezký den a ještě jednou děkuji.

Re: Seal Fe

Dobrý den. Jsem rád, že vás stránky zaujaly a gratuluji k vašemu přístupu. Co se týká Sealu, ten můžete brát jako jednu z variant ochrany, nebo posílení celkové ochrany zejména u strojů, které budetě běžně provozovat a občas vás přepadne ten déšt. Není to tedy tak, že by jeho použití bylo nedílnou součástí celkového ochranného komplexu. Pokud např. pasivujete rez odrezovačem s taninem a víte, že bude stroj pouze vystavován, nebo občas projet v hezkém počasí, už pouhé občasné ošetření konkorem, nebo benzínem s voskem jsou k tomu účelu dostatečnou ochranou, i kdybyste třeba vůbec neaplikoval ani Paraloid, nebo zaponový lak. Jelikož Seal je drahý a ve velkém balení, asi bych ho mermomocí mít a používat nemusel. Uváděl jsem ho jako jednu z možností jednak proto, že výsledky jeho použití a srovnání účinků nám bývají prezentovány na konferencích tak, jak tyto pokusy probíhají a vyhodnocují se, a jednak proto, že ho v dílně mám a sám jsem ho aplikoval. Zde třeba zmínit, že v těchto pokusech byl Seal FE porovnáván VEDLE jiných pasivačníchů prostředků jako prostředek s jiným funkčním principem - něpůsobí chemicky, ale penetruje korozní vrstvy a brání přístupu vzduchu a vlhkosti. Účinnost Sealu pak byla porovnávána s účinky taninu, kyseliny fosforečné a jiných. V tomto testu tedy nebyl testován jako další použití na pasivovaný povrch, ale místo pasivace samotné. Vzhledem k jeho vlastnostem je jeho použití možné i na penetraci již pasivivaného povrchu. Tuto penetraci ale vy provádíte rovněž roztokem Paraloidu - ten se taky do korozní vrstvy vsákne - podle zředění. Seal Fe má navíc v restaurátorství jednu podstatnou nevýhodu - je nereverzibilní - již nejde z korozní vrstvy odstranit, tak jako jde např. Paraloid vyluhováním. U nás nepodstatné, v jiných oborech vážná věc. Na poslední konferenci např. též padl dotaz na reverzibilitu nanočásticových prostředků - různé konzervační oleje Nanoprotek.... které začaly být jako šlágr doporučovány i v restaurátorské praxi. Nyní si výrobce na podnět restaurátorů láme hlavu nad dotazem, jak tyto nanočástice z předmětu v budoucnu odstraňovat. Tohle je prostě úplně jiný svět. Tady si na jedné straně někdo neláme hlavu s nahrazením původního laku komaxitem a na druhé se výzkumná pracoviště snaží najít postup, jak odstranit z předmětu neviditelné půlmikronové částice... Pokud se vrátím k věci - pokud Seal nemáte, nekupujte ho - jeho účinky použití při běžné péči o veterána nepoznáte. Co se týká odmašťování tak asi nejúčelnější je zmýdelnění mastné vrstvy buď zásaditými, nebo kyselými prostředky s následným opláchnutím - vyloužením horkou vodou -různé oplachové čističe motorů (Coyote), práškem na praní, Syntaponem, Jarem, nebo dokonalé vyplachování rozpouštědly a odmaˇšťovadly, jako benzín, perchlor.... Pokud se následně aplikují přípravky na vodní bázi - odrezovače, seal .... preferoval bych první způsob s oplachováním - vyluhováním vodou. Ať se daří.

Přípravky pro šetrné odstranění samolepek z laku

Dobrý den,
máte někdo zkušenost s odstraňováním starších samolepek z lakovaných částí stroje? Jedná se o samolepku typu Mickeymouse z 90let, která k mému stroji moc nepasuje, ale drží jak židovská víra :)

Re: Přípravky pro šetrné odstranění samolepek z laku

:-) Pobavilo. No sloupnout nějak tu vrchní fólii a pak nějakým ředidlem sundat to lepidlo, to je jasné. Až na to příjdete dejte vědět. Já bych to zkusil nahřát buď opalovačkou na nižší teplotu, nebo žehličkou přes hadr. A nebo buďte rebel a nechte to tam:-) Já jsem taky mezi harlejáři rebel a mezi ty potetovaný a polebkovaný borce jezdím v tričku s kočičkou a náramně si to užívám:-)

Re: Re: Přípravky pro šetrné odstranění samolepek z laku

:) Někde jsem slyšel, že největší tvrďák je ten co se i v padesáti chová jako ve čtrnácti. Já to ale neustál a samolepka musela pryč :) Nahřát, opatrně ručně oloupat co šlo a zbytek benzínem. nakonec to nebyl problém. Díky a mějte se!

Přidat nový příspěvek