Vaše názory a dotazy

Re: Seal Fe

Dobrý den. Jsem rád, že vás stránky zaujaly a gratuluji k vašemu přístupu. Co se týká Sealu, ten můžete brát jako jednu z variant ochrany, nebo posílení celkové ochrany zejména u strojů, které budetě běžně provozovat a občas vás přepadne ten déšt. Není to tedy tak, že by jeho použití bylo nedílnou součástí celkového ochranného komplexu. Pokud např. pasivujete rez odrezovačem s taninem a víte, že bude stroj pouze vystavován, nebo občas projet v hezkém počasí, už pouhé občasné ošetření konkorem, nebo benzínem s voskem jsou k tomu účelu dostatečnou ochranou, i kdybyste třeba vůbec neaplikoval ani Paraloid, nebo zaponový lak. Jelikož Seal je drahý a ve velkém balení, asi bych ho mermomocí mít a používat nemusel. Uváděl jsem ho jako jednu z možností jednak proto, že výsledky jeho použití a srovnání účinků nám bývají prezentovány na konferencích tak, jak tyto pokusy probíhají a vyhodnocují se, a jednak proto, že ho v dílně mám a sám jsem ho aplikoval. Zde třeba zmínit, že v těchto pokusech byl Seal FE porovnáván VEDLE jiných pasivačníchů prostředků jako prostředek s jiným funkčním principem - něpůsobí chemicky, ale penetruje korozní vrstvy a brání přístupu vzduchu a vlhkosti. Účinnost Sealu pak byla porovnávána s účinky taninu, kyseliny fosforečné a jiných. V tomto testu tedy nebyl testován jako další použití na pasivovaný povrch, ale místo pasivace samotné. Vzhledem k jeho vlastnostem je jeho použití možné i na penetraci již pasivivaného povrchu. Tuto penetraci ale vy provádíte rovněž roztokem Paraloidu - ten se taky do korozní vrstvy vsákne - podle zředění. Seal Fe má navíc v restaurátorství jednu podstatnou nevýhodu - je nereverzibilní - již nejde z korozní vrstvy odstranit, tak jako jde např. Paraloid vyluhováním. U nás nepodstatné, v jiných oborech vážná věc. Na poslední konferenci např. též padl dotaz na reverzibilitu nanočásticových prostředků - různé konzervační oleje Nanoprotek.... které začaly být jako šlágr doporučovány i v restaurátorské praxi. Nyní si výrobce na podnět restaurátorů láme hlavu nad dotazem, jak tyto nanočástice z předmětu v budoucnu odstraňovat. Tohle je prostě úplně jiný svět. Tady si na jedné straně někdo neláme hlavu s nahrazením původního laku komaxitem a na druhé se výzkumná pracoviště snaží najít postup, jak odstranit z předmětu neviditelné půlmikronové částice... Pokud se vrátím k věci - pokud Seal nemáte, nekupujte ho - jeho účinky použití při běžné péči o veterána nepoznáte. Co se týká odmašťování tak asi nejúčelnější je zmýdelnění mastné vrstvy buď zásaditými, nebo kyselými prostředky s následným opláchnutím - vyloužením horkou vodou -různé oplachové čističe motorů (Coyote), práškem na praní, Syntaponem, Jarem, nebo dokonalé vyplachování rozpouštědly a odmaˇšťovadly, jako benzín, perchlor.... Pokud se následně aplikují přípravky na vodní bázi - odrezovače, seal .... preferoval bych první způsob s oplachováním - vyluhováním vodou. Ať se daří.

Přidat nový příspěvek